Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Gabriella 2007-07-02 19:44 [3146]
Tisztelt On-line Jogász! Negyedik éve itthon tartózkodó, jelenleg Gyed-en lévő kismama vagyok. Második gyermekem 2006. július 19-én született, és terveim szerint 2008. januárjától szeretnék visszamenni dolgozni a volt munkahelyemre. Tudomásom szerint, amennyiben Gyed-ről áttérek Gyesre, akár 8 órában is lehetőség van a visszatérésre, és legalább a Gyes időtartama alatt, a gyerek 3 éves koráig védett vagyok – munkajogi szempontból. Megerősítését szeretném kérni az alábbiakban: 1. Köteles-e visszavenni a munkáltató? 2. Köteles-e visszavenni a munkáltató az eredeti munkakörbe és bérrel (növelve az előző évek átlagos – cégen belüli – bérfejlesztési arányával)? 3. Ha igen, de az adott munkakör be van töltve, köteles-e más munkakört felajánlani, de legalább az adott (fent említett) fizetést biztosítani? 4. Jelenleg csoportos létszámleépítés van a cégnél. Ha már most bejelentem (jószándékúan), hogy szeretnék visszatérni 2008. januárjától, befolyásolja-e a visszavételemet. Azaz a jelenlegi csoportos létszámleépítés lehet-e rám hatással a Gyes időtartama alatt? 5. Ha nem tudnak 8 órában számomra megfelelő minőségű munkát felajánlani, milyen lehetőségeim vannak? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel, Gabriella

Kedves Gabriella ! A feltett kérdések sorrendjében haladok a válaszadásban: 1. 2006. január 1. óta lehetőség van GYES mellett teljes munkaidőben, teljes bérért munkát vállalni. A munkáltató GYES-es kismama helyére vehet fel más munkavállalót, azonban csak határozott időre, azzal, hogy a szerződése csak a kismama visszatéréséig szól. Vagyis a munkaköre nem betöltetlen álláshely, ha vissza szeretne menni, a munkáltató köteles Önt visszavenni. Természetesen azért illik pár hónappal előre jelezni a visszatérés szándékát. 2-3. Az eredeti munkakörébe kell alkalmazni és ahogy nagyon helyesen írja, a bérét a végbement bérfejlesztéskre tekintettel emelni kell. Más munkakörbe csak munkaszerződés módosítással helyeztheti át, ami nem egyoldalú, hanem kétoldalú nyilatkozat, csak az Ön elfogadásával és aláírásával érvényes. Amint már írtam, olyan nincs, hogy a munkaköre betöltött, mivel arra határozatlan időre senki nem vehető fel. Annak a személynek kell más munkkaört biztosítani aki Önt helyettsítette. Természetesen, ha jobb munkkaört ajánl fel, vagy olyat amit szívesen elvállal el lehet fogadni, de azt tudni kell, hogy az már munkaszerződés módosítás anélkül, hogy írásba fogllanák. Ha a másik munkkaör kevesebb fizetéssel jár, nem köteles a munkáltató azt kiegészíteni. Ezért erre fgyleni kell ! 4. Az Mt. 90. § (1) bekezdése értelmében a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt: e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt. Tehát amíg GYES-t folyósítanak, dolgozik és gyermeke nem tölti be a 3. életévet nem szüntethető meg a jogvizsonya munkáltatói felmondással, még csoportos létszámcsökkentés esetén sem. Ezen időszak alatt tehát védett. 5. Ismétlem, kötelesek a munkaszerződése szerint Önt foglalkoztani (munkakör, munkaidő, bér). Persze adódhat a cég életében olyan helyzet, hogy nem képes rám ilyenkor megegyetzés kérdése a dolog. Vagy belemegy a munkaszerződés módosításba (amiben bármiben megegyezhetnek), vagy marag GYES-en és keres más munkahelyet, vagy hivatkozhat állásidőre. Az állásidő az az eset, amikor a munkáltató a müködési körébe eeső okból nem tudja a munkavállalót foglalkoztatni és ilyenkor ki kell fizetni a személyi alapbért munkavégzés nélkül is. Lehetőség van arra, így, hogy a teljes bérét megkapja. Ebbe viszont önként nem szoktak a munkáltatók belemenni.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer