Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Csapó Andrea 2007-08-19 17:57 [3161]
Olyan próblémám lenne, hogy 2003 decemberében a jelenlegi férjemmel együtt egyetemleges készfizető kezességet vállaltunk, az lenne a kérdésem hogy van e valami kiut, férjemmel albérletben lakunk, van e rá valami mód hogy elkerüljük az hogy kettőnk fizetését letiltassák, hiszen azzal ellehetetlenítenék az életünket.Kettőnkön kívül még van két kezes! Milyen kiskapuk lehetnek és hova tudnánk fordulni? Tegyem azt hozzá, hogy 19 éves voltam mikor aláírtam és fél éves munkavizsonyom volt, és most néztem utána hogy egy éves munkaviszony kell hozzá? Tudunk e valamit tenni, bíroságra fordulni vagy valami más módon elintézni, vannak e kiskapuk vagy törvények amik minket védenek az éhenhalástól??

Kedves Andrea ! A kezességre vonatkozó szabályokat a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 272-276 §-a tartalmazza. Sajnos, amennyiben írásba foglalták a kezesség vállalás tényét érvényes. Nincs olyan szabály, hogy csak 1 év munkaviszonnyal rendelkező személy vállalhat kezességet. A kezesség azt jelenti, hogy ha az adós nem teljesít a jogoult a kezesen követelheti a tartozást. A férjével Ön készfizető, egyetemleges kezességet vállalt. E szerint a jogosult közvetlenül kérheti Önöktől a tartozás kifizetését, nem követelhetik, hogy előszőr az adóson hajtsa be. Az egyetemlegesség értelmében, pedig a jogosult bármelyiküktől vagy akár egyidejűleg mindkettőjüktől követelheti a teljes tartozást. Ez persze nem azt jelenti, hogy duplán kell fizetni, csak a tartozás összegét kérheti. Ez megvalósulhat úgy, hogy a telejes összeget egyikőjüktől kéri vagy megvalósulhat úgy is, hogy felét Öntöl felét a férjétől kéri. Az összeg behajtására végrehajtható okirat alapján van helye, ami lehet jogerős ítélet, jogerős fizetési meghagyás, vagy közjegyzői okirat. Ha ezek alapján nem fizetnek, lehet végrehajtást indítani Önök ellen, ingóságra és ingatlanra is. Írta, hogy más kezesek is vannak. Ha ők hamarabb vállaltak kezességet, akkor rajtuk kell először behajtani a tartozást. De ha egyidejűleg vállalták, akkor valamennyien egyetemlegesen felelnek és az előbbiekben leírtak érvényesülnek. Amennyiben Önöknek kell fizetni, regressz igénnyel léphetnek fel az adóssal szemben, vagyis a követelés az azt biztosító jogokkal valamint végrehajtási joggal Önökre száll. Igényüket per útján is érvényesítheik. Sajnos kiskapu nincsen, mivel írásban vállalták a kezességet. Az aláírástól számított 1 éven belül lehetséges megtámadni a szerződést tévedésre, megtévesztésre, jogellenes fenyegetésre hivatkozással. A kezesség természetével viszont tisztában kellett lenniük, így a tévedésre hivatkozás nem túl életszerű. Az 1998. évi 546. számú Bírósági határozat tartalmazza, hogy a készfizető kezesi szerződés esetén a bíróság nem köteles vizsgálni, hogy a kezeseket milyen okok késztették a kezességvállalásra, a kölcsönadó a hitelnyújtás során szakszerűen járt-e el, és képviselte-e a kezesek érdekeit a hitelszerződés megkötésekor.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer