Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Forgó Zsuzsa 2007-09-04 14:32 [3191]
Egy 58 éves két felnőtt gyermekes özvegyasszonyt feleségül vesz egy 75 éves özvegy, akinek az előző házasságából szintén van egy felnőtt lánya. A nő a férfihez költözik abból a lakásból, ahol előzőleg 40 évig mint főbérlő lakott. A házasságkötés után néhány évvel a gyermekeitől ajándékba kapott pénzért megvásárolja a korábbi lakást, amely most az ő tulajdonába került. Eltellik néhány év, a feleség 74 éves korában meghal, a férj 91 évesen még él. Kérdés 1.: van-e bármilyen joga a lakáshoz? Kérdés 2.: Ha van hozzá bármilyen joga, és erről hajlandó írásban lemondani a meghalt felesége gyermekei javára, az ő előző házasságból született lánya formálhat-e még jogot a lakással kapcsolatban?

Tisztelt Forgó Zsuzsa! Az elhunyt örökösei végrendelet hiányában gyermekei, ők egymás közt egyenlő arányban szerzik meg a hagyatékot. A jogszabály értelmében a házastárs megszerzi mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet nem ő örököl. Így a gyermekek által adott pénzből vásárolt ingatlan haszonélvezetét is megszerzi, azt használhatja, de azzan nem rendelkezhet, nem terhelheti meg. Mivel nem a férj álta lakott ingatlanról van szó, a hagyatéki tárgyaláson - mivel ingatlan van a hagyatékban az eljárás kötelező - kérhetik a haszonlévezeti jog megváltását, vagy arról a férj "lemondhat", ebben az esetben a megváltásnak nincs ellenértéke, egyéb esetben annyi jár a férjnek megváltás címén, mintha a gyermekekkel együtt örökölne, tehát jelen esetben a hagyaték 1/3-a. A haszonélvezeti jog megváltására azonban csak a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig van lehetőség. Ilyen lemondó tartalmú okiratot a későbbiekben is létrehozhatnak, mivel ez a földhivatalhoz benyújtandó, az ügyvédi ellenjegyzés szükséges, ebben az esetben azonban a férjnek meg kell fizetnie a vagyoni értékű jog illetékét, a gyermekeknek a hagyatékhoz kapcsolódó illetéket és haszonélveteti jog törléséval a gyermekeknek ismét illetéket kell fizetniük. A férj gyermeke az ingatlanra jogot nem formálhat, a haszonélvezeti jog nem száll át.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett
dr.bago-ronai.ivett@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer