Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Éva 2007-09-04 14:57 [3234]
Több kérdést is szeretnék feltenni ugyanazzal az üggyel összefüggésben, ezért ha többszörös díjat kell fizetnem, kérem jelezzék. Húsz éve élek a párommal élettársi kapcsolatban, előző házasságomból 2 gyermekem született. Kisebbik fiam tartós beteg volt, vele éveket töltöttem otthon Őt ápolva, és a halála óta sem sikerült elhelyezkednem. Ezt azért tartom fontosnak megemlíteni, mert gyakorlatilag 15 éve saját jövedelmem nincs. Lányom 28 éves, évek óta nem él velünk, Ő finoman szólva sem a megbízhatóság mintaképe. Hitelt hitelre halmoz, amit viszont képtelen fizetni. Mivel még ma is az én címem az állandó bejelentett lakása az összes ilyen „akciójának” eredménye nálam csapódik le. A hitelek felvételében nem vettem részt, kezesként nem szerepelek, viszont mégiscsak én vagyok az édesanyja, akivel a papírok szerint közös háztartásban él. Kérdésem az, hogy ezekért a lányom által felhalmozott adósságokért köteles vagyok-e helyt állni? Barátaim szerint (akik nem jogászok) ettől a problémától csak oly módon szabadulhatok meg, ha a lányomat (mivel nem lakik, és nem is szándékozik velünk lakni) kijelentem a lakásból. Tudomásom szerint erre nincs lehetőségem. Vagy rosszul tudom? A lakásunk az önkormányzattól vásárolt öröklakás, amelynek részleteit jelenleg is fizetjük. A tulajdoni lap szerint a párom nem tulajdonos (holott az Ő jövedelméből fedezünk mindent), az egyedüli tulajdonos én vagyok. Amiatt aggódom, hogy ha velem történik valami, akkor a családom évek óta nem látott tagjai és a lányom percek alatt kisemmiznék Őt, és a megtakarításainkra, valamint a lakásra rátennék a kezüket, tehát mehetne az utcára. (Fiam halála után az apja is jogos örökösként jelent meg, aki nem, hogy nem vett részt a nevelésében, de 20 év alatt egyszer sem kereste, nem is érdeklődött a fia után) Milyen módon tudnám ezt megakadályozni, és az „illetékteleneket” az örökségből kizárni? Szíves válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Éva

Kedves Éva! Ebben a helyzetben a lánya által vállalt tartozásokért - amennyiben a szerződésekben adóstársként vagy kezesként ténylegesen nem szerepel - nem tartozik felelősséggel, akkor sem, ha a lánya az Ön címére van bejelentve. A lánya jog- és cselekvőképességgel rendelkező önálló ember, nagykorúsága elérését követően vállalt kötelezettségeiért Ön nem tartozik és nem is tartozhat felelősséggel. A lánya által vállalt kötelezettségekért egyedül ő (illetve a szerződésekben még esetlegesen szereplő személyek) felelősek, ekként amennyiben a lánya kötelezettségeit nem teljesíti, a bank illetve egyéb hitelintézet az ő vagyonából nyerhet kielégítést. Ha a lakás nincsen a lánya nevén, az nem képezi tulajdonát, úgy arra a bank végrehajtást nem vezethet. Ettől eltekintve, amenyiben a lánya nem lakik a lakásban, az illetékes okmányirodánál Ön, mint az ingatlan tulajdonosa kezdeményezheti kényszerkilakoltatását, azonban ebben az esetben bizonyítania kell, hogy a lánya tényegesen nem lakik az ingatlanban huzamosabb ideje (ezt főként tanúkkal teheti meg). Ön után öröklésre a törvényes rend szerint a lánya lesz jogosult, abban az esetben, ha végrendelettel nem rendelkezik az élettársa javára. Azonban még ha meg is teszi, ebben az esetben is jogosult lesz a lánya az ún. kötelesrészre, amely jelen esetben az ingatlan fele. Az élettársával köthet tartási szerződést - ebben az esetben az élettársa vállalja, hogy Önt ellátja, gondozza, betegsége esetén szükség szerint ápolja, stb. és ennek fejében az ingatlan tulajdonjoga az övé. Azonban tudnia kell, hogy ebben az esetben a szerződés megkötésével egyidejűleg a tulajdonjog az élettársára száll. Illetve köthetnek adásvételi vagy ajándékozási szerződést. Önmagában az a tény, hogy az ingatlan részleteit az élettársa keresetéből teljesítik, nem keletkeztet tulajdonjogot, így később az élettársa csak a kifizetett összeg meghatározott részére tarthatna igényt, ha a lakást a lánya örökölné.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett
dr.bago-ronai.ivett@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer