Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Szabó Krisztina 2007-12-02 20:29 [3277]
Tisztelt Ügyvéd! A következő a kérdésem: Társasházban az Szmsz-ben lehet tulajdoni hányadtól eltérő módon megállapítani a közös költséget. Kérdezném, hogy van-e erre bármi korlátozás, ajánlás, mi szerint lehet. Nálunk pár lakó szeretné a tetőtéri lakásokat kötelezni, hogy ne csak a bejegyzésben szereplő hasznos alapterület után fizessenek közös költséget, hanem a teljes terület után, vagy legalábbis nagyobb terület után. Vannak erre példák, illetve ha megszavazza a aház, akkor ez jogszerű? Még azt szeretném tudni, hogy mivel a tetőtér beépítésével bővítettük a lakásunk, módosítani kéne az Alapító Okiratot, de néhány lakó nem akarja aláírni, nekünk pedig megvan a használatbavételi engedélyünk, és fontos lenne. Tehetünk-e valamit? Várom válaszát: Köszönettel: Szabó Krisztina

Tisztelt Szabó Krisztina! A Társasház szervezeti és működési szabályzatában a lakóközösség a saját belátása szerint szabadon dönthet arról, hogy miképpen kell közös költséget fizetni, erről igazából ajánlás nincsen, egyedül a gyakorlati példákból lehet meríteni, de ezek sem mérvadóak. Ezzel kapcsolatos korlát is csak a közösség akarata, akár egyszerű többséggel, ha a saját szabályaik mást nem írnak elő. Ha a ház szabályos döntése az, hogy a bruttó alapterület után fizessenek, akkor sajnos ezt a bíróság sem fogja nagy valószínűséggel felülírni. Javaslom, hogy tetőtéri lakókként ragaszkodjanak a nettó számításhoz, mivel az építésügyi szabályozás sem véletlenül rendeli ezt a számítást, a 190 cm alatti rész nem teljes értékű lakóterület. Az alapító okirat megváltoztatásához törvény szerint valamennyi tulajdonostárs hozzájárulása szükséges. Ha a tulajdonostársak tulajdoni hányad szerinti 4/5 része azonban egyetért a módosítással, és a kisebbségben maradtak a 4/5 elérésének napjától számított 30 napon belül nem indítanak bírósági eljárást, akkor a módosítás hatályba lép. Ebben a kérdésben az alapító okiratot ellenjegyző kolléga is bizonyára részletes felvilágosítással tud szolgálni.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs
drnyulbalazs@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer