Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Barkóczi Ágnes 2008-01-28 11:18 [3410]
Tisztelt Cím! Kezességgel kapcsolatos jogi kérdéssel fordulnék Önökhöz. Férjem német állampolgár, de devizabelföldi, magyar személyi igazolvánnyal és bejelentett lakcímmel rendelkezik, hazájában bejelentett lakcíme nincsen. Férjem sem házasságkötésünk előtt, sem azóta magánvagyonnal nem rendelkezik. 2004-től 2007 végéig egy kft.-ben 50%-os tulajdonrésszel rendelkezett és annak ügyvezetőjeként dolgozott. A kft.-ben történt tulajdonszerzést megelőzően ügyvéd előtt házassági szerződést kötöttünk, melyben lefektettük, hogy férjemnek a vállalkozásban vagy egyéb téren végzett tevékenységéből eredően keletkező adósságaiért, fizetési kötelezettségeiért én nem felelek. A kft. több ízben is hitelt vett fel; egy külföldi bank ottani bankfiókjától rulírozó jellegű hitelt, valamint Magyarországon Széchenyi Hitelt, férjem a szerződésekben az előbbi esetében felerészben, utóbbi esetben egyedüli kezesként szerepel. Vagyonnyilatkozatot egyik esetben sem kértek, helyesebben a Széchenyi Hitel igénylésekor csupán az igényelhető maximális hitelösszeg megállapításához arról kellett nyilatkoznia, van-e ingatlanvagyona, s mivel nincsen, csak 5 millió forintot hagytak jóvá. Egyik szerződésben sem szerepel kitételként, hogy az ügyvezetők és/vagy kezesek vállalkozással fennálló jogviszonya a hitel visszafizetéséig - bármilyen módon - nem szűnhet meg. A rulírozó hitel a lejáratig nem került visszafizetésre, a Széchenyi Hitel ugyancsak ki lett merítve. A kft. 2007 végén tartozásaival és követeléseivel egyetemben eladásra került, azonban férjem kezessége ezáltal nyilván nem szűnt meg, hanem továbbra is fennáll. Kérdéseim a következők: milyen jogi következményei lehetnek férjemre és rám nézve az említett kezesség fennállásásnak? Ha férjemnek nincsen magánvagyona, milyen intézkedésekre számíthat? Házassági szerződésünk védelmet nyújt-e nekem az ellen, hogy esetleg az én magánvagyonom kárára történjen bármilyen intézkedés? Tudomásom szerint Németországban magánszemélyek is tehetnek fizetésképtelenségi nyilatkozatot, ebben az esetben a kezesség/adósság 6 éven belül minden jogkövetkezmény nélkül elévül, s az adós lekerül a feketelistáról is; nálunk is létezik-e ilyen megoldás és ha igen, hogyan kell eljárni? Ha ilyen lépésre nálunk nincs lehetőség, milyen megoldást javasolnak arra az esetre, ha az új tulajdonosokkal rendelkező vállalkozástól az adósság nem lenne behajtható és annak rendezését a kezes(ek)től követelnék? Felelhet-e egyáltalán férjem egy olyan hitelért, melynek folyósítása előtt senki nem mérte fel a vagyoni helyzetét, tehát semmilyen fedezetet nem kértek tőle? Nem a bank felelőssége(felelőtlensége)-e, ha semmilyen vagyonnal nem rendelkező személy kezességvállalását elfogadja?

Tisztelt Barkóczi Ágnes! Amennyiben férje a kezességet, mint magánszemély vállalta, akkor az fennáll továbbra is, attól függetlenül, hogy tagsága a kft-ben megszűnt, így ha a társaság nem teljesíti a hitelt és a követelés tőle nem behajtható, úgy a hitelintézet a kezestől követelheti a tartozást. Ez elkerülhető lehet, amennyiben a társasággal megállapodást tudnak kötni, hogy az átruházásra való tekintettel másik kezes lépjen be a szerződésbe, és ezt a hitelintézet is elfogadja. A házassági szerződés értelmezésem szerint azt tartalmazza, hogy Ön a kft-vel kapcsolatban sem jogosultságokat, sem kötelezettségeket nem szerez. Azonban ha a kezességet a férje, mint magánszemély vállalta, ha a házassági szerződés az egyéb vagyonok vonatkozásában nem tartalmaz rendelkezést, akkor a közös vagyonnak minősülő - tehát amit a házasság alatt szereztek és nem különvagyon (még ha kizárólag csak az Ön nevén van is) - vagyontárgyak egy esetleges végrehajtás során végrehajtás alá vonhatók. A kezesi szerződésnél a bank természetesen vizsgálhatja a kezes teljesítőképességét, azonban arra a férje nem hivatkozhat, hogy már a szerződés megkötésekor sem volt vagyona, hiszen ezzel ő maga is tisztában volt - és ez a férje esetleges felelősségét is felvetheti. Javaslom a fent említett megállapodás kötését, hiszen a kezességet férje arra tekintettel vállalta, hogy a társaságban tag volt.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett
dr.bago-ronai.ivett@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer