Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Szgy 2008-04-23 11:18 [3593]
Tisztelt jogi Tanácsadó! Munkáltatóm számomra előnytelen módon minimálbéren foglalkoztat, több diplomám ellenére. 2 gyerekes anyaként sajnos más esélyem nem volt.Jelenleg betegállományban vagyok, de a munkáltató nem hajlandó kifizetni a fekete fizetésemet, szóbeli megállapodásunk ellenére sem. Bizonyítani tudom, hogy feketén alkalmazzák az összes alkalmazottat, de első körben nem élnék ezzel. Mit tehetek jogilag, hogy én ne legyek büntethető? Tudjuk, hogy a Magyarországon kialakult helyzet ilyen esetekben nem védi a munkavállalót és a munkáltató röhög a markába. Bármire kész vagyok, mert úgy gondoltam nem fognak kiszolgáltatott helyzetemmel vissza élni.Köszönöm a segítséget:Szgy

Kedves Kérdező ! Sajnos nagyon sok munkáltató csak minimálbérre jelenti be az alkalmazottjait és az azon felüli részt feketén fizeti meg. A munkáltató ezen eljárása jogellenes. Az ügy kivizsgálása és szankcionálása egyrészt az illetékes munkaügyi felügyelőséghez, másrészt az illetékes adóhatósághoz tartozik. A munkaügyi felügyelőség kivizsgálja az alkalmazás feltételeit, tényleg bejelentés nélkül több bért fizet és ha ezt megállapítja munkaügyi bírsággal sújtja a munkáltatót. Az APEH a be nem fizetett járulékok miatt indíthat eljárást a munkáltató ellen és 5 évre visszamenőleg behajthatja azt, késedelemi kamatokkal és bírsággal együtt. Az Ön mulasztása is megállapítható, hiszen a fekete bér után adót nem fizetett. A be nem fizetett adót szintén 5 évre visszamenőleg követelheti az adóhatóság késedelmi kamattal, bírsággal. Ha önrevízióval él, akkor tekinthet el a bírságtól. A fekete bér kifizetését az illetékes munkaügyi bíróságon kérheti kereset benyújtásával. Az eljárás sikere attól függ, hogy tudja e hitelt érdemlően bizonyítani (tanúk, okirat...), hogy a minimálbéren felül, havi rendszerességgel juttatásban részesült és ez a juttatás bérnek felet meg nem pedig munkáltatói kölcsönnek, ajándéknak vagy jutalomnak (ezzel szoktak a munkáltatók védekezni). Ha pert indít, számolni kell azzal, hogy legalább 1 év míg befejeződik az eljárás első fokon, majd ezt követi a másodfok, ami még egy fél évet is igénybe vehet. 2008. februárjától a munkaügyi perek már nem költségmentesek a munkavállalóknak sem, ha elveszíti fizetnie kell illetéket és a másik fél költségeit. A bíróság azonban nem adóhatóság vagy felügyelőség, nem továbbítják az ügyet más hatóság felé, így nem kell félni, hogy bírsággal sújtják a be nem fizetett adó miatt. Arra számítania kel, hogy a munkáltató meg fogja fenyegetni, hogy feljelenti Önt az APEH-nál, valamint a munkaviszonyát ahogy tudja fel fogja mondani. A helyében keresnék egy másik munkahelyet, mert bármelyik utat választja hosszadalmas és nem biztos, hogy a pénzéhez jut. Siker múlik azon, hogy a munkáltató mennyire tart az APEH vagy a felügyelőség esetleges vizsgálatától, ha tart, lehet hogy önként fizet.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer