Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

TV 2008-08-24 21:32 [3976]
Tgyás és gyed témakörben kérem kedves segítségét. 2005. június 1 óta határozatlan szerződéssel alkalmazásban álltam, majd ezt a szerződést - közös megegyezéssel határozott szerződéssé módosítottuk, melynek lejárata 2009. január 31. lesz. Bérem minden évben 500 000 HUF / hó felett mozgott. Jelenleg 9 hetes terhes vagyok, várhatóan 2009. március 15-én fogok szülni. 2008. augusztus 4-e óta táppénzen vagyok, és valószínűleg a szerződés lejártáig, azaz január 31-ig táppénzen is maradok. Kérdésem: 1. a Tgyás és gyed számításába a 2008. év keresete (január 1 - augusztus 3) számít bele, és a táppénz nem? 2. 2009. január 31-én megszűnik a munkaviszonyom. Mi a teendő annak érdekében, hogy a TGYÁS és GYED számításánál a legkedvezőbb összeget kapjam? A szülésig várható 1,5 hónapra jelentsem be magam a párom vállakozásában, vagy legyek passzív táppénzen? Köszönettel és üdvözlettel, TV

Kedves Kérdező! Válaszok a kérdések sorrendjében : A TGYÁS és a GYED alapja a szülést megelőző egy év jövedelme, tehát 2008.03.15-2009.03.15. közti időszak az irányadó. A jövedelembe nemcsak a szerződés szerinti keresete számít, hanem ezen egy év alatti jövedelme, ha tehát Ön táppénzen lesz, akkor a táppénz összege számít, ami sajnos csökkenti az ellátás összegét. Ez majd a TGYÁS-nál számít, mivel ott nincs felső határ, a naptári napi átlagkereset 70 %-a jár, míg a GYED-nél is a napi átlagkereset 70 %-a, de ott van felső határ legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka. Hiába magas a fizetése a GYED bizonyos összeget nem haladhat meg. Önnél a biztosítási jogviszony fennáltára kell figyelni, mivel ha GYED-et kíván kapni, a szüléskor biztosítottnak kell lennie. A TGYÁS-ra jogosult lehet, ha már nem biztosított de a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül. GYed-re viszont csak akkor lesz jogosult biztosítási jogviszony nélkül, ha TGYÁS-ban részesült és ennek folyósítása alatt szűnt meg a jogviszonya. Tehát ha szüléskor már nem biztosított és a TGYÁS-t sem folyósítják akkor GYED-et biztos nem kap, legfeljebb TGYÁS-t, ilyenkor a TGYÁS lejárta után GYES-t igényelhet. 2.A legkedvezőbb összeget akkor kapja, ha végig dolgozik, ellenkező esetben a táppénz lesz az alap. Mivel januárban megszűnik a jogviszonya és csak márciusban szűl, meg kell oldani hogy erre az időre is biztosított legyen. Passzív jogon táppénz 45 napra jár, körülbelül ez idő alatt meg is szülhet, tehát biztosított lesz. A másik megoldás, hogy álláskeresési járadékra megy, ugyanis et is biztosítási jogviszonynak számít. Az viszont nem tudom megmondani mi lesz a magasabb az álláskeresési vagy a passzív táppénz, ennek egy könyvelőnél kellene utána érdeklődni, vagy a munkaügyi kp-ot megkérdezni, hogy mennyi lesz a járadék. Minél magasabb összegről menjen el, a TGYÁS annál magasabb lesz, ahogy írtam a GYED-nek van maximuma, így hiába keres 500.ezret és ennek kb. bruttó 300ezer a táppénze, nem foga a maximumnál több GYED-et kapni. Persze az is megoldás, hogy a bejelenteti magát a vállalkozásba, ekkor minél magasabb összegre kellene bejelenteni ha a cég tudja vállalni, a táppénznél magasabb összegre, akkor nem emelné meg a TGYÁS-t. A legfontosabb, hogy a szüléskor legyen biztosított, így biztos jár majd a GYED is.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer