Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Arató Katalin 2008-12-18 11:06 [4776]
Tisztelt Cím! Az alábbi ügyben szeretném segítségét kérni: 2008.május 5-én helyezkedtem el egy gyógyszeripari cégnél orvoslátogatóként. A szerződésemet KÖZÖS MEGEGYEZÉSSEL kértem megszüntetni 2009. január 4.-vel (egy belső e-mail rendszeren keresztül), melyre a válasz az volt, hogy az igazgatónő ezt elfogadja a megadott dátummal, KÖZÖS MEGEGYEZÉSSEL. Ellenben volt közöttünk egy írásos megállapodás, mely a munkám végzéséhez szükséges képzésre vonatkozik.Ennek a megállapodásnak a 4. pontja a következő: "Amennyiben a munkaszerződés a képzést követő 12 hónapos időszakon belül a munkavállaló hibájából, vagy a munkavállaló saját akaratából megszűnik, a munkavállaló köteles a megállapodás 2. pontjából adódó teljes összeget... visszafizetni." Kérdésem arra vonatkozik, hogy ez akkor is érvényben lévő-e, ha a felmondás KÖZÖS mEGEGYEZÉSSEL történik? Segítségét előre is köszönöm! Budapest, 2008.12.16. Tisztelettel: Arató Katalin

Kedves Kérdező ! A "munkavállaló saját akaratából megszűnés" típikus esete a munkavállalói rendes felmondás. A munkavállaló kérésére történő közös megegyezéssel való jogviszony megszűntetés is értelmezhető úgy, hogy a munkavállaló saját akaratból szűnteti meg munkaviszonyát. Azonban a közös megegyezéses megszűntetés nagy előnye, hogy a felek (jogszabályi keretek közt)a megállapodás tartalmát maguk alakíthatják ki. Ebből kifolyólag közös megegyezésben is meg lehet állapodni felmondási járandóságban, el lehet térni a felmondási idő hosszától, továbbá -az Ön esetét nézve- megeállapodhatnak hogy sem Ön sem a munkáltató nem tartozik a másik félnek. A közös megegyezésbe a felek általában belefoglalják, hogy a felek kölcsönösen elszámoltak egymással, követelésük egymással szemben nincsen és lemondanak a jogorvosalti jogukról. A munkáltatónak tehát megvan a lehetősége, hgy a képzés díját visszakövetelje, de közös megegyezésnél véleményem szerint nem fogja kérni, hiszen neki is könnyebbség, hogy felmondási járandóságokat nem kell fizetni. Javaslom a fent leírt mondatot vegyék be a megállapodásba, így biztosan védve lesz a jövőre nézve a visszaköveteléstől. Ha ílyen kitétel nem szerepel, akkor a munkáltató 3 éven belül bármikor követelheti a képzési díjat.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer