Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Simon József 2009-01-20 22:27 [4811]
Tisztelt Tanácsadó! A munkadóm a nehéz gazdasági helyzettre hívatkozással heti 32 órás 8 órás részmunkaidőt vezetett be az addigi teljes munkaidős foglakoztatás helyett.. A munkanapokat hol hetfőtől csütörtökig hol keddtől péntekig kéri ledolgozni és ezt akár hetenként váltogatja. Milyen szabályok szerint lehet a napokat ilyen rendszerben munkanapnak kinevezni illetve milyen rendszerességgel lehet ezen változtatni és milyen tájékozatatást kell adni a változásról a dolgozóknak? Ugyanis a rendszeresen változó munkanapok lehetettlenné teszik másik részmunkaidős munkahely létesítését ahol esetleg pótolni lehetne a kiesett keresetet, mert nem tudom azt mundani, hogy kérem én itt rendszeresen meg tudok jelenni pénteken és szombaton délelőtt nyolctól délig, mert a másik részmunkaidőmbe összevissza dolgoztattnak. Egyébként a munka jellege nem követeli meg az ilyen összevissza munkarendet, egy termelő üzem egyféle termékkel, könnyen szervezhető, tervezhető szalag technológiával. Vagy például egy hetet otthon kell maradni, aztán az így kiesett négy napot hétfőtől csütörtökig terjedő munkahéten pénteken, illettve keddtől péntekig terjedő munkahéten szombaton kívánja a munkáltató ledolgoztatni. Részmunkaidőben szombati napra lehet-e áthelyezni munkanapot, mikor rendelkezésre áll a héten egy szabad hétköznap. Mivel lehet indukolni ilyen munkarend mellett rendkívüli szombati munkanap elrendelést, ha nincs egyébként öt napra való munka? Jár-e szombati munkavégzés esetén valamilyen bérpótlék? Mik a munkanap áthelyezés szabályai részmunkaidőben? Ez szintén a fentiekben már vázolt másik részmunkaidős munkahely letesítése eseten jelent problémát. A munkaadó ezzel a magatartásával hátrányos helyzetbe hoz. Válaszukat előre is megköszönve tisztelettel: Simon József

Kedves Kérdező ! Az Mt. 118. § (1)- (2) bekezdése értelmében: A munkarendet, a munkaidőkeretet, a napi munkaidő beosztásának szabályait -kollektív szerződés rendelkezése hiányában - a munkáltató állapítja meg. A munkaidő-beosztást - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre kell közölni. Ennek hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. A munkáltató oszthatja be , hogy a munkavállaló mely napokon végezzen munkát, annyi megkötés van csak, hogy időben kell erről a munkavállalót tájékoztatni. Jogosult arra, egy-egy héten más-más napokon kötelezze a munkavállalót munkavégzésre. Az Mt. 124. § (1) bekezdése mondja ki, hogy a munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie. A pihenőidőt kiadhatja úgy is, ha szombaton munkát végez, hogy vasárnap és hétfő, vagy péntek vasárnap, illetve egyéb kombináció, a lényeg, ha nincs munkaidőkeret, akkor hetente kell két pihenőnapot biztosítani. A szombati munkavégzésért pótlék csak akkor jár, ha az a munkaidőbeosztása szerint pihenőnapja lenne, azonban a munkáltató ennek ellenére munkára hívja be. Ilyenkor az Mt. 147. § (3) bekezdése szerint : A munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon (pihenőidőben) végzett munka esetén a pótlék mértéke száz százalék. A pótlék mértéke ötven százalék, ha a munkavállaló másik pihenőnapot (pihenőidőt) kap. Ha tehát a munkaidőbeosztás szerint munkanap a szombat, akkor nem jár pótlék, ha eredetileg pihenőnap volt, akkor jár pótlék. Az Mt. csak a vasárnapi mukavégzést szorítja korlátok közé, a szombatit nem. A munkáltatója a leírtak szerint jogszerűen jár el, az ő jogköre a munkarend kialakítása, mégha nem is tűnik ésszerűenk vagy gazdaságosnak, sajnos csak 7 nappal korábban és 1 hétre előre kell a munkaidőbeosztást közölni, ami valóban megnehezíti másodállás vállalását.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer