Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Balogh Ilona 2009-02-08 21:03 [4835]
Tisztelt Online jogász! Egyetlen testvérem, aki értelmi fogyatékos volt születésétől kezdve elhunyt. Édesanyánk volt a gondnoka. Testvérem édesapánk után is örökölt annak halálakor, mint gyermeke, ezért a nevén van egy lakás, amiben jelenleg édesanyám lakik, részben mi is használjuk. Az örökösödés körüli várható problémák miatt már többeket megkérdeztünk. Ingatlanügyben járatos ügyvéd azt mondta, hogy öcsém lakását egyedül édesanyám fogja megörökölni és neki, mint egyenesági örökösnek nem kell majd illetéket fizetni. Az önkormányzatnál viszont úgy tudják, hogy a lakásnak csak a felét örökli édesanyám, a másik felét én fogom örökölni, de nekem már be kell fizetnem az illetéket, mivel nem vagyok egyenesági örökös. Emiatt én kész vagyok az örökrészemről lemondani, de szeretném, ha ezt is édesanyám kapná. Kérdésem: melyik tájékoztatás volt helyes, illetve, ha tényleg örökölni fogok, lemondhatok-e róla az édesanyám javára, illetve milyen költségei lehetnek az utóbbi esetnek? Válaszukat előre is köszönöm! Balogh Ilona

Kedves Kérdező ! A törvényes öröklési rend szerint, ha testvérének nem volt leszármazója, házastársa, akkor a szülője örököl. Ezért azzal értek egyet, hogy Ön nem örökös. Az önkormányzatot javaslom keresse meg és érdeklődje meg, hogy mire alapítják az Ön örökösi pozícióját, ugyanis a törvény alapján nem örököl. Az Illetéktörvény öröklés esetén akkor mentesít az illeték megfizetése alól, ha az örökhagyó kiskorú és a hagyatékát szülője - ide értve az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülőt is – örökli. Más esetben a lakástulajdon öröklésénél illetéket kell fizetni az Illetéktörvénybe foglalt táblázat szerint, pl. szülőnek 18 millió forintig 2,5 %-ot. Ha Ön mégis örökölne lehetősége van az örökségről lemondani, visszautasítani, másnak átengedni. Ezekben az esetekben nem kell illetéket fizetni: 9. § (1) Az öröklésről való ingyenes lemondás esetén illetéket nem kell fizetni. Ha az öröklésről történő lemondás ellenérték fejében történt, az ellenérték alapulvételével kell az ajándékozási illetéket megfizetni. (2) Nem kötelezhető öröklési illeték fizetésére az az örökös vagy hagyományos, aki az öröklés megnyílta után az örökséget, illetőleg hagyományt visszautasítja (Ptk. 674. §). 10. § (1) Annak a terhére, aki a megnyílt hagyatékból rá eső örökséget vagy egy részét a hagyaték tárgyalása során más örökösnek ingyen átengedi, az átengedett rész után öröklési illetéket kiszabni nem lehet. Az így átengedett örökséget vagy egy részét megszerző más örökös úgy fizeti az öröklési illetéket, mintha a hagyaték közvetlenül az örökhagyóról szállt volna rá. Ha az átengedés visszteher fejében történik, az örökös terhére öröklési, az örökrészt megszerző terhére pedig visszterhes vagyonátruházási illetéket kell kiszabni.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer