Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Vörös Balázs 2009-08-08 11:39 [5059]
Tisztelt Online-Jogász! 58 éves diplomás vagyok, magyar űllampolgár, 1975 óta folyamatos munkaviszonyom van Magyarországon. Ajánlatot kaptam egy osztrák cégtől, hogy októbertől a cég alkalmazottjaként dolgozhatnék Magyorországon, havi fizetésért. munkaszerződés alapján. A cégnek Mo,-on nincs telephelye, nincs keresk. kirendeltsége. Egy ingatlant bérel, ez lenne irodaként a munkavégzésem helye. Havi fizetésemet HUF-ban magyar bankszámlára utalnák. Az osztrák cég megbízásából egy magyar könyvelőiroda végezné a bérszámfejtést, vonná le az SZJa-előleget, társ.bizt. járulékokat, a magyar előírásoknak megfelelően. Lehetséges ilyen munkaviszony létesítése rám nézve hátrányok nélkül? (Itt az egészségbiztosítási ellátásra, a majdani nyugdíjjogosultságra, és az APEHfelé fennálló kötelezettségre gondolok). Ismerőseim szerint van egy ún. önfoglalkoztató státusz, ami illik az én esetemre- Szíves válaszuket előre is köszönöm- Üdvözlettel Balázs

Kedves Kérdező ! A kérdésének két vonzata van, munkajogi/tbjogi és adójogi. Az Mt. hatálya - ha a nemzetközi magánjog szabályai eltérően nem rendelkeznek - kiterjed minden olyan munkaviszonyra, amelynek alapján a munkát a Magyar Köztársaság területén végzik, továbbá, amelynél a magyar munkáltató munkavállalója a munkát ideiglenes jelleggel külföldön végzi. A területi hatály kérdésében elsősorban a nemzetközi magánjog szabályai az irányadóak. c) A nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. (továbbiakban: Nmjtvr.) határozza meg, hogy melyik állam jogát kell alkalmazni, ha munkajogi jogviszonyban külföldi személy, vagy jog szerepel és több állam joga lenne alkalmazható. A Nmjtvr. szerint: A munkaviszonyra azt a jogot kell alkalmazni, amelyet a felek a munkaszerződés megkötésekor vagy később választottak. Jogválasztás hiányában a munkaviszonyra annak az államnak a joga irányadó, amelynek területén - a munkavállaló a munkáját szokásosan végzi, (abban az esetben is, ha ideiglenes jelleggel egy másik államban végzi munkáját), vagy - az a telephely található, amely a munkavállalót alkalmazza (amennyiben munkáját szokásosan nem ugyanazon állam területén végzi). Jogválasztás hiányában sem alkalmazható a fenti szabály akkor, ha a körülményekből az állapítható meg, hogy a munkaviszony szorosabban kötődik egy másik államhoz. Ebben az esetben a munkaviszonyra e másik állam jogát kell alkalmazni. A fenti szabályok szerint, függetlenül attól, hogy a cégnek nincs Mao-on telephelye, kirendeltsége a munkavégzésére az Mt. szabályai az alkalmazhatóak. A munkaszerződésben kell rögzíteni a munkavégzés helyét és azt, hogy az Mt. szabályai az irányadóak Önre. Ezt javaslom belevenni, erre figyelni, mert az osztrák jogszabályok nagyon eltérőek és esetleges munkajogi probléma esetén a jogait költségesen és nehezen tudja majd érvényesíteni ! A foglalkoztatása munkaszerződéssel történik, a járulékok a magyar tb. szabályok szerint lesznek fizetve, így sima alkalmazotti státuszban lesz, nem vállalkozónak, önfoglalkoztatónak minősül. Az adózásra is a magyar szabályok az irányadóak, mivel forintban kapja a fizetését Mao-on történő munkavégzés után, belföldi illetőségű magánszemély, így adókötelezettsége valamennyi bevételére kiterjed. Mivel a munkaviszonyára, adózására a magyar jogszabályok lesznek irányadóak, így a többi magyar állampolgárhoz képest hátrányba nem kerül. Egyebekben az önfoglalkoztató elnevezés egy gyűjtőfogalom, ez alá tartozik: egyéni vállalkozó, a gazdasági társaság tevékenységében személyesen közreműködő tag, az őstermelő, a szellemi szabadfoglakozású. Ön munkaszerződéssel kerül alkalmazásra, nem megbízási jogviszonyban, a jogviszony egyéb elemei is munkaviszonyra jellemzőek, így szóba sem jöhet a vállalkozói státusz.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer