Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

SPA AUDIT KFT 2009-11-29 12:41 [5162]
Tisztelt Cím ! Társaságunk gyógyfürdőknek is végez számviteli -munkaügyi szolgáltatást. A módosított MT. alapján át szeretnének áttérni a 4 havi munkaidőkeret alkalmazására. A munkaidőkeret óraszámának meghatározásában van eltérés a mi véleményünk és a dolgozók egy csoportjának véleménye között: a mi álláspontunk szerint az időszak munkanapjainak száma( amibe a fizetett ünnep is beletartozik, hiszen minden nap nyitvatartó szolgáltatók) szorozva 8 órával. Az ő véleményük szerint a munkaidőkeret óraszámát le kellene csökkenteni a fizetett ünnepek száma x8 órával, de csak azoknál a dolgozóknál, akik nem végeznek munkát a fizetett ünnepen. A díjazásban nincs eltérés a véleményünkben. A havi díj fölött a fizetett ünnepen teljesített munkaórákra jutó átlagkeresetet fizetjük pluszban. Akik azon a napon szabadnaposak, vagy pihenőnapjukat öltik, természetesen nem kapnának plusz juttatást a fizetett ünnep miatt. Pl. ha 23 munkanapból 1 fizetett ünnep, akkor aki nem dolgozik a fizetett ünnepen, annak is a 23x8 órát kell-e teljesíteni, vagy csak a 22x8-at ? A tv. szövegével nem tudjuk pontosan megvédeni álláspontunkat, ezért kérjük az Önök segítségét. Természetesen nem szeretnénk jogsértést elkövetni, ezért a beveztés előtt szeretnénk tisztázni, hogy melyik a helyes eljárás. Előre is köszönöm válaszukat ! Tisztelettel: Tóbel Ferencné

Kedves Kérdező ! A munkaidőkeretet úgy kell meghatározni, hogy a munkaidőkeret időszakában a munkanapokat kell szorozni 8 órával (teljes munkaidős munkavállalónál), vagyis le kell vonni a pihenőnapokat, munkaszüneti napokat. Egységesen kell alkalmazni valamennyi munkavállalónál, hisz az irányadó alap esetben a napi 8, heti 40 óra, akkor is ha dolgozhat munkaszüneti napon. A munkaidőkeret arra ad lehetőséget, hogy a maximum heti 48 óra a munkaidőkeret átlagában valósuljon meg, a napi munkavégzések óraszáma eltérő lehet ( teljes munkaidősnél 4 óránál kevesebb és 12 óránál hosszabb nem lehet ). Mindenkit ugyanannyi pihenőidő illet meg, csak előfordulhat, hogy más-más napokon, aki hétfőtől péntekig dolgozik szombat-vasárnap, aki más beosztásban pl. folyamatos munkarendben az hétközben is kaphat pihenőnapot. Azért, mert valaki munkaszüneti napon is dolgozhat, nem azt jelenti, hogy több napot, magasabb óraszámot kell dolgoznia, csak a munkarendje, munkaidő-beosztása más. Összegezve, le kell vonni a munkaidőkeret alapjául szolgáló időszak össz naptári napjából a pihenőnapokat, munkaszüneti napokat, a kapott napokat kell szorozni 8-al. A munkaidő-beosztás más-más lehet az egyes munkavállalóknak. Az Mt. valóban nem fogalmaz egyértelműen, a munkáltatók gyakorlata is eltérő, de arra az egyre kell figyelemmel lenni, hogy a munkaidőkeret átlagában a heti 48 órát nem szabad túllépni. Amennyiben a hét valamennyi napját szoroznák be, az az jelentené, hogy a munkavállalónak a hét minden napján dolgonia kellene, hogy kitöltse a munkaidőkeretet, ez nyilvánvalóan jogszabályellenes. Attól, hogy a fürdő folyamatosan nyitva van, a munkavállalók alkalmazása heti átlagban nem lépheti túl a 48 órát! Azt sem szabad elfelejteni, hogy a meghatározott munkaidőkeret óraszámát a munkáltatónak ki kell fizetnie, akkor is ha a munkáltató nem dolgozta le, így ha olyan magas óraszámot határoznak meg, amit képtelenség ledolgozni, a munkáltató jár rossszul, a különbözetet munkavégzés nélkül is fizetnie kell.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer