Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Marton Szilárdné 2009-12-09 22:55 [5175]
Tisztelt Online Jogász! Ez év december 31.-el jelentős leépítés lesz a cégünknél. engem is listára tettek, de mivel még gyesen vagyok, így a felmondási tilalom lejárta után akarnak felmondani, ami 1 év múlva lesz. Arra az időre fizetetlen szabadságra akar a cég küldeni. Kérdésem, hogy kötelezhet-e a cég fizetés nélküli szabadság kivételére, avagy nem? Továbbá az is érdekelne, hogy a munkaviszony megszűnése után hány napon belül lehet táppénzre menni, és mennyi időre?

Kedves Kérdező ! A hatályos szabályok értelmében a munkavállaló a gyes időtartama alatt, a gyermek 3 éves koráig, felmondási védelem alatt áll. Ebből kifolyólag létszámleépítésnél munkaviszonya nem szűntethető meg. Amennyiben a cég nem szűnik meg és Ön gyes mellett dolgozik nem kötelezhető fizetés nélküli szabadságra, ha foglalkoztatni nem tudják állásidőt kell kiírni és személyi alapbért kell fizetni. A munkáltató a rendes szabadság ¾-vel rendelkezik, fizetés nélküli szabadság helyett rendes, fizetett szabadságra küldheti. Ha a cég felszámolás alá kerül és a felszámolás ideje alatt végig védett, a jogviszonya jogutód nélküli megszűnés címén szűnhet meg. Kérje meg a munkáltatót, hogy jogszabályhelyet jelölje meg, mely alapján fizetés nélküli szabadságra küldheti, nem hiszem, hogy tud ilyet mondani. Amint fent írtam, ha a munkáltató működéséből eredő okból nem tudja a munkavállalót foglalkoztatni az állásidő szabályait kell alkalmazni. Jogviszony megszűnése után, passzív táppénzen 30 napig lehet, a táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer