Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

anonim 2010-03-12 21:59 [5260]
Tisztelt onlinejogasz.hu! Nemrég lett vége egy párkapcsolatomnak és az ezzel járó procedúra jogi vonatkozásaiban kérem szíves véleményét, tanácsait, segítségét. A kapcsolatról: házasok nem voltunk, mint barát barátnő éltünk együtt a lány szüleinél. 2008-ban közösen vásároltunk a hölgy rokoinaitól egy kertes házat, hogy majd felújíttatjuk és összeköltözünk. Az önerőt kizárólag én álltam, a lakáshitelben a főadós én vagyok, a lány adóstárs. Az ingatlan tulajdonjoga 1/2-ed 1/2-ed az adásvételi szerződés szerint, mert engedtem a szülei nyomásának és megosztottam vele, "MERT ÍGY ILLIK", anélkül, hogy egy fillért is fizetett volna bele. Ráadásul az adásvételi szerződésben még az önerő is úgy van feltüntetve, hogy fele-felében fizettük, holott az egész cehhet én álltam, egyedül. Ez egy vak bizalom volt részemről a hölgy irányába, mely azon a szóbeli ígéreten alapult, hogy ha a lánynak lesz 50% tulajdonjoga, akkor az édesapja segít majd a ház felújításában. Mivel ez üres ígéret lett, szeretném, ha a lány nevén lévő 50% tulajdonjog visszakerülne az én nevemre és így kizárólagos tulajdonosa lehetek az ingatlannak, ha már egyszer én fizettem. Volt barátnőm ebben partner, korrekt módon elismeri, hogy ez az 50% őt valóban nem illeti meg és hajlandó is lemondani róla. Kérdéseim: 1. ezt a tulajdonjogról való lemondást ügyvéd előtt kell megtenni, másképp sem a bank, sem a földhivatal nem fogadja el? 2. Milyen módon adhatja vissza nekem a hölgy a tulajdonjogát, és melyik megoldás nagyságrendileg milyen ügyvédi költséggel járna? 3. Keletkezik-e adó és/vagy illetékfizetési kötelezettségem és hogyan lehetne ennek összegét a lehetőségekhez képest minimalizálni, mert házfelújítás törlesztőrészlet mellé nem nagyon hiányzik. 4. Lehet-e olyan megoldást találni, amely visszavonhatatlan és megtámadhatatlan, mivel tartok tőle, hogy a szülei nyomására esetleg később megpróbálhatja visszaszerezni az ingatlant, mivel az anyukája abban nőtt fel, stb. tehát érzékenyen érint(het)i őket, hogy a ház a családi körből ezáltal kikerül. Én pedig végérvényes megoldást szeretnék, semmi több jogi bonyodalmat. 5. Jelenthet-e az problémát ebben a folyamatban, illetve a későbbiekben, hogy anno az adásvételi szerződésben a kifizetett önerő is 50-50% -nak volt feltüntetve - bizalmi alapon, - holott a valóságban az egészet én fizettem. Kell-e, érdemes-e a tulajdonjog lemondás során valamilyen módon utalni erre, hogy a leányzó ebből ne követelhessen vissza semmit? Összességében a lány csak "ajándékba" kapta a tulajdonjogot, majdhogynem pusziért, és csak papíron állta az önerő felét, ami részemről hatalmas balgaság volt és most ebből a helyzetből szeretnék úgy kijönni, hogy lehetőleg semmit ne veszítsek el abból a tőkéből, amit ebbe az ügyletbe belefektettem. Tisztelettel várom válaszát!

Tisztelt Kérdező! Az ingatlan tulajdonjogával kapcsolatos nyilatkozatokhoz mindenképpen ügyvéd szükséges. A volt barátnő ajándékozhat, vagy eladhat, ezek ügyvédi költsége nagyjából minden kollégánál azonos szokott lenni, kb. az ingatlan értékének 1-1,5%, ha nem túl alacsony az összeg, ezt az az ügyvéd tudja pontosan megmondani, akit megbíznak az okiratszerkesztéssel. Mind az ajándékozásnál, mind az adásvételnél illetékfizetési kötelezettsége keletkezik, az ajándékozási illeték idegenek között magasabb, az adásvételé lakóingatlannál 4 millió forintig 2%, az e fölötti részre 4%. Az illeték elengedését, részletfizetést lehet kérni az Adóhivataltól, de ez mindig egyedi elbírálás függvénye. Sajnos minden szerződést meg lehet támadni, azonban az ezzel kapcsolatos bizonyítás mindig a „támadó” felet terheli, esetleg lehet nyilatkoztatni a szülőket is ügyvéd előtt, hogy az ügylet kapcsán semmiféle igényt nem támasztanak. Érdemes az önerő kapcsán nyilatkoztatni a volt barátnőt az önerőről, akár külön okiratban is. Javaslom, hogy helyi kollégát keressen fel költségkímélés miatt az ügylet rendezésével.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer