Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Mernyei Ferenc 2010-03-28 23:08 [5269]
Tisztelt „Online Jogász” Egy ingatlan fejlesztő cég saját tulajdonában lévő körülzárt területen közmű hálózatot, építési telkeket, utakat, parkot létesített. Az eladott telkeken építkező ingatlan tulajdonosok számára Üzemeltetési Közösséget szervezett. Az üzemeltetési közösség közgyűlésén jelenleg az ingatlan fejlesztő cég a tulajdonában maradt utak, járdák, parkok, árkok alapján (jelentős) szavazati jogot élvez. Törvényszerű ez? Mely törvények vonatkoznak az efféle lakóparkban szervezett üzemeltetési közösség életét szabályzó SZMSZ-re, házirendre? A körülzárt lakópark bejáratát a legközelebbi közúttal összekötő út, a csatlakozásnál kialakítandó csomópont, az ott levő buszmegálló és gyalogátkelő kialakítása kinek a feladata a közútkezelő, illetékes önkormányzat illetve ingatlan fejlesztő hármasból? Lehet-e ezeket a feladatokat az ingatlan tulajdonosokkal utólag finanszíroztatni? Jogszerű-e, hogy az illetékes önkormányzat az ingatlantulajdonosokra hárítja a lakóparkban a közvilágítás költségeit arra hivatkozva, hogy az nem közterület, hiszen az ingatlan fejlesztő tulajdonában vannak. Tisztelettel Mernyei Ferenc

Tisztelt Kérdező! Az Ön által vázolt „üzemeltetési közösség”-re vonatkozóan a Polgári törvénykönyv 568. §-ától kezdődően (polgári jogi társaság, építőközösség) talál jogszabályi rendelkezéseket, azonban ezek a rendelkezések is meglehetősen tág mozgásteret engednek a hasonló társulási formáknak a többihez képest. A konkrétumokat a tárulás alapító okiratában, alapszabályában, szmsz-ében kell keresni. Amennyiben a szavazati jog telkenként került megállapításra – és nem különböztet utak és lakótelkek között – akkor sajnos a matematika dönt. A területen belüli, továbbá a határoló, összekötő utak kialakítása beruházói feladat, amelyek elkészülte után az Önkormányzat tulajdonába kerülnek. A csomópont, buszmegálló kialakításának feladata nagy általánosságban nem a beruházót szokta terhelni, de ez szinte mindig egyedi megállapodás kérdése, így javaslom, hogy a helyi Önkormányzatnál, vagy a társulás vezetőségénél érdeklődjön ennek részleteiről. Az infrastruktúra kialakításának költségei általában vagy előre kalkuláltan benne vannak a telekárakban és a beruházó épít, vagy az Ön által leírt eset szerint építőközösséget hoznak létre a fejlesztők erre a célra, amit a mindenkori tulajdonosok finanszíroznak. Az utak és a hozzá kapcsolódó közvilágítás az önkormányzati tulajdonba adásig magánkézben vannak, így sajnos a fenntartási költség is az út és a világítás tulajdonosát terhelik. Javaslom, hogy a társulás soron következő közgyűlésén is vesse fel a kérdéseket, vagy az intézőbizottságot keresse meg, mivel ők a részletek ismeretében fognak tudni pontos válasszal szolgálni.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer