Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Pásthi Dánielné 2010-06-07 22:04 [5330]
Tisztelt Ügyvédnő! Segítségét szeretnék kérni fiam munkaszerződésében.A volt munkáltatója másfél havi bérét nem fizette ki és azon felül a Bírósági végzésel meghatározott tartási kötelezettségü adatlapba is beírt tartozást kártérítés címén. A munkaszerződésben a kárfelelősség címén a következő áll. 7.Kárfelelősség: A munkáltató és a munkavállaló a Mtv.167§/2 és/3 bekezdése álltal adott felhatalmazással élve,a kártérítési felelősség mértékét a munkavállaló másfél havi átlagkeresete erejéig emeli fel,a munkavállaló által ellátott munkakörre tekintetel,arra az esetre,ha a kárt a munkavállaló a munkakörből fakadó kötelezettségeinek gondatlan megszegésével okozza./ A gondatlan károkozásért érvényesíthető kár maximális ösz- szege :500.000 Ft./A felek megállapodása alapján a munkavállaló vétkes magatartásból eredően okozott 1 millió forintot meg nem haladó kár esetén a munkáltató jogosult a munkavállalót közvetlenül kártéritésre kötelezni,a jogvitát Munkaügyi Bíróság igénybe vétele nélkül lezárni.A kártérítés kiszabására irányuló eljárás rendje az, hogy munkálató fizetési felhívás kibocsátására köteles, melyben határídő kiszásával a munkaválalót az önkéntes teljestésre szólítja fel, mely ellen a munkavállaló ,amenyiben az intézkedést,annak jogalapját vagy összegszerűségét sérelmesnek tartja,a kézbesítéstől számított 30 napon belül keresettel fordulhat a Munkaügyi Bírósághoz az Mt.199-202 §-a alapján. Többször elolvastam,de ellentmondásokat találok a munkaszerződés ezen pontjában is.Próbáltam utánnanézni.Az Mt.167§(3) mely az én értelmezésem szerint kártérítés mértéke másfél havi átlagkereset,ettől érvényesen eltérni nem lehet.Nemzetközi gépjárművezetőként dolgozott 73.500ft/hó béren bejelentve. A Mt.szerint nem történt jogsértés ,mivel csak a munkáltató érdekeit védi? Tisztelettel várom válaszát:Pásthi Dánielné pasthine@hotmail.com

Kedves Kérdező ! Az esetet pontosan nem írta le, mire is alapozza a munkáltató a kártérítési igényét, azonban a következő szabályokat kell betartani: A munkáltató önkényesen nem vonhat le a munkavállaló béréből, a munkabért nem tarthatja vissza. Amennyiben úgy gondolja, hogy a munkavállaló kárt okozott, vagy közvetlenül az illetékes munkaügyi bírósághoz nyújt be keresetet, vagy hoz egy kártérítési határozatot, melyben tájékoztatja a munkavállalót, hogy döntése ellen jogorvoslattal élhet. Ha a munkavállaló nem él jogorvoslattal, akkor lehet levonni a kártérítési összeget a munkabérből. A 167. § (3) bekezdése szerint gondatlan károkozás esetén a kártérítés maximális mértéke 1,5 havi átlagkereset. A munkáltató azzal egészíti ki, hogy összegszerűleg is meghatároz egy maximumot 500.000.-Ft-ban, vagyis a kártérítés 1,5 havi átlagkereset, de ha ez meghaladná az 500.000.-Ft-ot akkor is csak 500.000.-Ft kérhető.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer