Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

D. Dávid 2010-11-10 20:47 [5399]
Tisztelt Hölgyem / Uram! Egy ingatlanbérléssel kapcsolatos ügyben szeretném tanácsát kérni. Idős, megözvegyült nagyapám lakást bérel az egyik önkormányzattól, ahová édesanyám, és testvérem is be van jelentve (a bérlő gyermeke, illetve unokája) mint lakók. A bérlőkijelölési jog tulajdonosa, az önkormányzat egyik önálló gazdasági szervezete a lakást (annak rendkívül előnyös fekvése és értéke miatt) szeretné vagy értékesíteni, vagy irodaterületként hasznosítani, amint meg tudja szüntetni a lakossági ingatlanbérlést (ha esetleg átminősítésre lesz szükség, ezt el tudja érni, volt már rá példa). A mi célunk a bérleti jogviszony fenntartása, illetve a lakás bérleti jogviszonyának jövőbeni öröklése. Az lakásbérleti törvényben olvasatom szerint az áll, hogy a befogadott bérlő, amennyiben életvitelszerűen a lakásban lakik, örökli a bérleti jogviszonyt (§32/2), de kérdés az, hogy amennyiben a bérlőkijelölési jog tulajdonosa ehhez nem járul hozzá, vajon fennáll-e ez a jog, és örökölhetjük-e nagyapa lakásbérleti jogát? Válaszát köszönöm: D. Dávid

Tisztelt Kérdező! Először is érdemes gondolni rá, hogy a Lakástörvény (24.§ 1.bek e. pont, 26.§) szerint a bérlő felmondhatja a bérletet, ha megfelelő cserelakást ajánl fel, egyébként jogosultak folytatni a bérletet a törvény szerinti hozzátartozók. A Lakástv. 32. §-ának (1) bekezdése alapján valamennyi lakásbérleti jogviszony, a (2) bekezdés alapján pedig az önkormányzati lakás bérlete a törvény alapján folytatható. Ehhez nincs szükség sem a bérbeadó elismerő nyilatkozatára, sem pedig új bérleti szerződés kötésére. A lakásbérleti jogviszonyban a bérlő halála után - mint jogi tény - következtében alanyváltozás következik be, a bérleti szerződés egyebekben változatlanul fennmarad. Ebből az is következik: ha a bérbeadó nem ismeri el a lakásbérlet folytatására való jogot, a lakás kiürítése iránt indíthat pert, és a bíróság ennek a perben a keretében bírálja el a lakásbérlet folytatásának a kérdését is. Az önkormányzati lakásba a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül is befogadhatja házastársát, gyermekét (örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermekét), jogszerűen befogadott gyermekétől született unokáját, valamint szülőjét (örökbefogadó, mostoha-, és nevelő szülőjét). A felsorolt személyek a lakásbérleti jog folytatására jogosultak, ha a bérlő a lakásba őket befogadta és a bérlő halálakor életvitelszerűen a lakásban laktak. A bérbeadó hozzájárulása a törvény szerint nem szükséges a jogviszony „örökléséhez”, azt minden további nélkül lehet folytatni, ha teljesítik a fenti feltételeket. A teljes képhez érdemes beszerezni az Önkormányzattól a vonatkozó helyi rendeletet, ami részletesebben szabályoz, mint a törvény, viszont nem lehet azzal ellentétes.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer