Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Zsolt 2007-12-02 20:35 [3308]
Tisztelt Címzett! Az alábbi problémában kérem segítségüket. 3 éve házasodtunk össze és úgy alakultak a dolgok, hogy most sajnos válásra kerül sor. A házasságkötést megelőzően közjegyzőnél vagyonjogi szerződést kötöttünk: a házasság során is minden külön vagyon, a közös költségeket egy közös számláról, egyenlő arányban fizetjük. Tekintettel arra, hogy az én fizetésen többszöröse a feleségemének, ezért az elmúlt egy évben én ennek mértékében fizettem a közös számlára is, de persze nyaralást stb. én fizettem. A kérdésem az, hogy a vagyonjogi szerződés megtámadható-e, vagy az abban foglaltakon túl semmilyen követelés nem lehet felém (pl. hogy a fizetésünk különbözősége miatt nem igazságos, hogy a közös számlára egyenlő mértékben fizettünk)? Hogyan lehet ezt a szerződést megszüntetni és szükséges-e, illetve milyen mértékben (ennek becsült költségvonzatai) ügyvéd bevonása a váláshoz, illetve hogyan kell ezt elkezdeni intézni? Köszönöm válaszukat

Tisztelt Zsolt! A házassági életközösség alatt szerzett vagyon házastársi közös vagyonnak minösül - az öröklés, különvagyon, ajándékozás eseteit kivéve. Természetesen, ha Önök között közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt házassági szerzödés jött létre, akkor annak rendelkezései az irányadóak. A szerzödés megtámadására, mint más szerződések esetén is - tévedésre, megtévesztésre, értékaránytalanságra, stb. - hivatkozással a megkötésétöl számított egy éven belül van lehetöség. Tehát amennyiben feleségével a családjogi törvény vagyonjogi rendelkezéseitöl eltéröen szabályozták szerzödésben az Önök viszonyát és a vagyoni kérdéseket, és ezt az okiratot egyik fél sem támadta meg, illetve a rendelkezései nem ütköznek jogszabályba vagy jóerkölcsbe, akkor házasságuk felbontása esetén a vagyoni kérdések e szerzödés szerint alakulnak. A házassági bontóper iránti keresetet az utolsó közös lakhely szerinti bíróságon kell beadni, annak nincs különösebb jelentösége, hogy a perben melyik fél szerepel fel- illetve alperesként. A kereseti kérelmen 12.000.-Ft illetéket kell leróni. A közös megegyezéses felbontáshoz feleségével meg kell egyezniük - amennyiben van - a közös kiskorú gyermek(ek) elhelyezéséröl, tartásáról, az ingó vagyonok megosztásáról, és az utolsó közös lakás használatáról. Természetesen az egyéb közös vagyon megosztását is kérhetik e keresetben a bíróságtól, és amennyiben a házasság felbontása közös megegyezéssel történik, ennek külön illetékvonzata nincs. A szerzödést külön megszüntetniük nem kell, mert az csk a házasság fennállása esetén érvényes, tehát amennyiben a házasság felbontását a bíróság kimondja, a szerzödés hatálytalanná válik. Ha a szerzödést még a házasság fennállása alatt akarja valamilyen oknál fogva megszüntetni, azt csak közjegyzö vagy ügyvéd ellenjegyzésével tehetik meg.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett
dr.bago-ronai.ivett@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer