Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Neznovics Károly 2007-12-02 20:35 [3332]
Tisztelt Jogász Asszony/Úr! Azt szeretném megtudni, hogy menyi a legtöbb havi munkaóra, amit törvényesen lehet dolgozni 24/48 órás folyamatos munkarendben? Ennél a munkarendnél is beleszámít-e az előkészületi idő a munkaidőbe? 24 órás szolgálatban a négy órás kötelező pihenőidőt egyben kell-e biztosítani, kiadni? Én egy intézmény alkalmazásában álok, mint fegyveres biztonsági őr, 24/48 folyamatos változatlan munkarendben. A munkaszerződésemben „havi 240 órás munkaidőben alkalmazza” szerepel, viszont az ez évi kollektív szerződésben „Éves munkaidőkeret 2904 óra” (ami elosztva 12hónppal is több: 242 óra, mint a 240 óra/hó) szerepel. A plusz (kötelező!) berendelésekkel (ami a 48 órás pihenőidőből valósul meg) a havi óraszám elérheti a 270 órát is! Ezt lehet viszont csökkenteni szabadnapok kiadásával, de ez néha elmarad. Tehát, törvényesen lehet-e akár 270 órát/hó is dolgozni úgy, hogy az éves órakeretet esetleg nem lépném túl? Ide kapcsolódna szorosan az előkészületi idő is! Mivel valójában 24óra helyett inkább 25 órát kell dolgozni. Én úgy látom, nagyon sok munkahelyen elszámolják korrektül a munkaórát, és a túlórát meg is fizetik a munkavállalónak. Viszont az én esetemben úgy gondolom nem, mivel nem órabért, hanem havi bért kapok. Válaszát, segítségét előre is köszönöm.

Tisztelt Neznovics Károly! A munkarendet, a munkaidőkeretet és a napi munkaidő beosztásának szabályait a munkáltató állapítja meg, természetesen a jogszabályi rendelkezéseket figyelembe kell vennie. A munkaidő munkaidőkeretben is meghatározható, legfeljebb kéthavi időtartamra, ennek kialakítása során az Mt. általános rendelkezését, mely szerint a napi munkaidő napi nyolc óra, figyelembe kell venni. Kollektív szerződés pedig legfeljebb éves munkaidőkeretet állapíthat meg. Munkaszerződésének a kollektív szerződés rendelkezéseihez igazodni kell. Figyelembe véve az Ön által leírtakat, a meghatározott munkaidőkeret és a ledolgozandó órák szám a megfelelőnek tűnik. A napi, heti munkaidő mértékébe az elrendelt rendkívüli munkavégzést be kell számítani, tehát a "berendeléseket" a munkaidőkereten belül kell figyelembe venni, ugyanígy a munkaidőbe be kell számítani az előkészítő és befejező munkákat, amelyeket a munkavállalónak kötelező elvégezni (tehát a 24 órás munkába bele kell férnie ezeknek az előkészítő munkáknak, nem azon túl, a 25-ik órában kell elvégeznie). Tehát a munkaidőkeret és a beosztás szerinti munkanap túllépése esetén a munkáltatónak a rendkívüli munkavégzés szabályai szerint kellene a munkabérét elszámolnia.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett
dr.bago-ronai.ivett@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer