Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Molnár Gyula 2007-12-02 19:40 [3345]
Tisztelt Online Jogász! A jogi probléma leírása Budapesten egy olyan társasház első emeletén lakom, melynek földszintjét több kereskedelmi és vendéglátó ipari egység foglalja el. Ezek közül az egyikkel, egy pizzériával van már hosszú ideje problémám. Ez az üzlet pontosan a lakásom alatt helyezkedik el. Hivatalos nyitva tartási ideje minden nap 12,00-tól 22,00 óráig szól. Ezt az időpontot azonban gyakorlatilag sohasem tartja be. Sokkal inkább az a jellemző a működésükre, hogy valamikor a hajnali, kora reggeli órákban fejezik be „áldásos” tevékenységüket. A működésük olyan zavaró zajkibocsátással jár, ami az éjszakai pihenésemet rendszeresen és folytatólagosan megzavarja. (Tudni kell, hogy ez egy régi építésű ház, aminek kialakításakor bizonyára nem számoltak azzal, hogy ilyen tevékenységnek is keretet kellene biztosítani.) Minden zaj, szinte a legkisebb is felhallatszik a lakásomba. Legyen az székek húzogatása, kiabálás, zenélés, gépek üzemeltetése, stb. Az éjszakai órákban, amikor a város zaja némileg elcsendesedik, ezek a zajok, zörejek felerősödnek, és egyre zavaróbbá válnak. A magam részéről „mindössze” azt szeretném elérni, hogy este 10 órakor valóban fejezzék be az üzemelést, és 11 óra után már ténylegesen legyenek zárva. A jogi helyzethez tartozik még, hogy az üzlet Önkormányzati tulajdonban van, és egy kft üzemelteti. Pontosabban nagy valószínűséggel további bérlőnek engedi át az üzemeltetést. A bérlők gyakran váltják egymást, ha egyikkel lehet is beszélni, akkor nem sokára jön egy másik, aki nincs tekintettel semmire, csak a saját pénzügyi érdekeire. Amennyiben mód van rá, úgy azt kérném, hogy a jogi tanácsban lehetőleg a következő kérdéseket is válaszolják meg: - Valóban a jegyzőhöz kell fordulnom, mint elsőfokú hatósághoz? - Melyik törvényekben találok idevonatkozó előírásokat? - Kérhetek-e betekintést az Önkormányzat és a Bérlő között fennálló szerződésbe? Csak arra lennék kíváncsi, hogy milyen működési feltételek vannak megszabva ebben. Közérdekűnek számít-e ez az információ, illetve tekinthetem-e magam olyan érintettnek, akinek legalább korlátozott betekintést kell adni a szerződésbe? - Ha ezen az áldatlan állapoton változtatni nem tudok, akkor valószínűleg arra kényszerülök, hogy elköltözzem a lakásból. Ebben az esetben, éppen a pizzéria tevékenysége miatt, szinte bizonyos, hogy csak áron alul tudom eladni a lakásomat. Ebben az esetben indíthatok-e kártérítési pert, és ha igen, akkor azt kivel szemben célszerű?

Tisztelt Molnár Úr! Kérdéseire az alábbiakban igyekszem válaszolni: Valóban a jegyzőhöz kell fordulnom, mint elsőfokú hatósághoz? Igen. Melyik törvényekben találok idevonatkozó előírásokat? A Polgári törvénykönyv 100.§-a utal konkrétan a szomszédok zavarásának tilalmára. De a érdemes a Társasházi törvényt is elővenni ez ügyben, mivel ott is szó van a zavaró magatartás tilalmáról. Kérhetek-e betekintést az Önkormányzat és a Bérlő között fennálló szerződésbe? Elvileg igen, mivel az Önkormányzat, mint a köz vagyonának kezelője, köteles elszámolni a működésével. Azonban ebben az esetben nem a bérleti szerződés tartalma lényeges Önnek, hanem az Önkormányzat által az üzletre kiadott működési engedély, amiben szabályozva van a nyitvatartás ideje, a zajterhelés, a működés feltételei. Jvaslom, hogy ne a szerződést, hanem a működési engedélyt kérje az Önkormányzattól, mint hatóságtól. Indíthatok-e kártérítési pert, és ha igen, akkor azt kivel szemben célszerű? Ha más lehetősége nem marad a végén, akkor egyrészt a bérlővel, másrészt az Önkormányzattal szemben tud pert indítani, de ez attól függ, hogy milyen lépések előzték meg a perindítást. Javaslom, hogy első körben az Önkormányzatnál birtokvédelmi eljárás keretében szerezzen érvényt az igazának írásban. Ez a leggyorsabb és leginkább eredményes út. Az Önkormányzat kötelezni fogja a bérlőt a működési engedélyben foglaltak betartására, ha ezt önként nem teszi.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs
drnyulbalazs@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer