Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Kiss Annamária 2008-05-13 08:53 [3602]
T. Online Jogász! Az alábbi problémával kapcsolatban kérném tanácsát. 2006.március 7-én jött létre a munkaszerződésem a jelenlegi munkáltatómmal.A munkámmal ezidáig semmi gond nem volt, írásbeli figyelmeztetésben egyszer sem részesültem,továbbá szóbeli figyelmeztetésem minimális volt.A munkám abból áll,hogy sorozatban gyártunk orvosi műszerekbe lencséket,E hónap 11-én a vezetőség szerint kb. 50ezer forintos kárt okoztam ,a munkaszerződésem tartalmazza,hogy kár okozása esetén kártérítés róható ki rám,amellyel egyetértek, ellenben,e- hónap 14-én , a munkáltatóm közölte ,hogy május 1-jétől "meg kell válnunk egymástól.A felmondásom valódi okát nem értem és elfogadni sem vagyok hajlandó.A munkaszerződésem határozatlan időre szól,felmondásommal kapcsolatban semmilyen papírt még nem írtam alá,jelenleg betegállományban vagyok e-hónap 17-től.Kérdésem az lenne,hogy munkáltató jogosan járt -e el,és köteles vagyok-e elfogadni mindennemű felmondását?( Ő valószínüleg közös megeggyezéssel akarja megszüntetni munkaviszonyomat.)Jogosult vagyok -e bármiféle kártérítés követelésére,illetve mi a teendőm a továbbiakban? Köszönettel: Kiss Annamária

Kedves Kérdező ! A munkáltató a jogviszonyát egyoldalúan rendes felmondással vagy rendkívüli felmondással szüntetheti meg. Az egyoldalú megszüntetés azt jelenti, hogy Önnek nem kell elfogadni, aláírni a felmondást, hanem kötelessége azt átvenni. Ha az átvételt megtagadja, akkor az is szabályszerű közlésnek minősül és elindul a jogorvoslati határidő anélkül, hogy tudná, pontosan mi is áll a felmondásban, érdemes e azt keresettel az illetékes bíróságon megtámadni. A közös megegyezés a kétoldalú megállapodás, ahogy a nevében is van, a felek kölcsönös elhatározásából jön létre, ennek aláírására és elfogadására nem kényszeríthető. Táppénz alatt a munkáltató rendes felmondással jogszerűen nem szüntetheti meg a jogviszonyát, csak közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással. Azt, hogy érdemes e, tud e bírósághoz fordulni a munkáltató tényleges intézkedése előtt nehéz megmondani. A bíróság eljárásról azt érdemes tudni, hogy 2008. februártól már nem illetékmentes a munkavállalónak, ha veszít az illetéket és a másik fél költségét meg kell fizetni. Az eljárás igen hosszadalmas, kb. 1,5 évvel lehet számolni. Ha jogellenes a felmondás követelheti az eredeti munkakörbe való visszahelyezést, ha ezt nem kéri, 2-12 havi átlagkeresetet (bírói mérlegelés mennyi jár, de ilyen rövid jogviszonynál max. 4 havi), felmentési időre járó átlagkersetet és az ítélet jogerőre emelkedése napjáig az elmaradt munkabért. Önnek kell mérlegelni, hogy a hosszadalmas eljárásra van e ideje, energiája esetleg el tud hamar helyezkedni és akkor olyan magas összegű elmaradt munkabért nem is tud kérni. A per folyamán a munkáltatónak kel bizonyítani, hogy a felmondás oka valós, okszerű, ha ez sikerül ő lesz a pernyertes, ha nem sikerül bizonyítani, Ön lesz a pernyertes. A felmondással kapcsolatos perekben (hacsak nem durva jogsértésről van szó, pl. táppénz alatti felmondás, vagy felmondás nélkül a papírok kiküldése)a bizonyítás elég széleskörű és hosszadalmas szokott lenni. Ezeket mérlegelve kell dönteni, ha megkapja a felmondást.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer