Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Vida István 2008-10-11 21:51 [4350]
Tisztelt Online Jogász!Az alábbi ügy miatt fordulok Önhöz segítségért!Több éve vállalkozó vagyok,egy fénymásoló üzletet müködtetek.5 évig dolgozott nálam 3 fiatalember,akik nagyon jó barátok lettek üzletemben munkájuk során.Sokszor felhívták ismerőseim a figyelmemet arra a tényre,hogy egyikük,saját zsebre dolgozik.Én nem hittem az ismerősöknek,tekintettel arra,hogy alkalmazottaimban mindig megbíztam.Sajnos sok időt nem tudtam az üzletben tölteni,ezért minden rájuk volt bízva.Szinte semmit nem fizettek(számlák,bérleti díj stb),a saját fizetésüket mindig kivették,de az üzlet az utóbbi évben leamortizálodott.Egy beszélgetés alkalmavával megkérdeztem őket ezekről a dolgokról,és burkoltan,de nem gyanúsítva felhoztam a témát az eltulajdonításokkal,fiktív számlázásaikról,és elkezdtem ellenőrizni őket.Mindhárman elmentek,különböző indokokra hivatkozva.Az egyikük vagyona látványosan megnőtt.Ingatlan,nagy értékű autók,gépek stb.,kerültek a tulajdonába.Agusztusában járt le a felmondási ideje(amit nem volt hajlandó ledolgozni,de még munkaviszonyban állt),és utólag kiderült számomra,hogy ő már július elején alapított egy céget a nevére,majd nyitott egy fénymásoló üzletet,az én boltom mellett közvetlenül.Most a volt alkalmazottam a saját konkurenciám,és mivel ő volt az üzletvezetőm,ezért ismerte az összes törzsvásárlót,és ügyfelet,akik közül most sokan hozzá járnak vásárolni,és fénymásoltatni.Lejárató kampányt indított ellenem a szomszédos üzlettulajdonosok nem köszönnek,viszont a hitelrontást nem tudom bizonyítani.Az árait úgy alakította,hogy mindenben az enyém alatt legyen.Az emeleten az összes falfelületet,oszlopot kihasználva hírdeti magát az olcsó áraival.Ezen felül a főbérlőmet is felhívta,hogy szeretné az üzletemet bérbevenni.Mit tehetek ilyenkor?Számításaim szerint az üzletből kivett pénz,és fíktív számlákkal okozott kár kb.5M.Ft.Rendőrségi feljelentés,vagy polgári per a célravezetőbb?Mennyi az esélyem,hogy nyerhetek vele szemben?Hozzátartozik,hogy megemlítettem neki,hogy lépéseket teszek ez ügyben,de csak mosolygott,és fenyegetőzőtt,hogy esélyem sincs,mert ő lépéselőnyben van.Kérem,ha tudnak segítsenek tanácsukkal az ügyben.Előre is köszönöm,várom válaszukat.Tisztelettel:V.I.

Kedves Kérdező ! Büntetőjogi feljelentést sikkasztás gyanúja miatt tehet, mivel az alkalmazotta a rábízott idegen dologgal (jelen esetben a pénzzel) sajátjaként rendelkezett. Ennek megtörténtét Önnek kell bizonyítani, tanúkkal, hang-képfelvétellel (kamera volt e az üzletben?), pénztárszalaggal, könyveléssel...stb. Ha bármely módon nem tudja kétséget kizáróan bizonyítani a sikkasztást, a bíróság felmenti, illetve már vádemelés sem történik ha a nyomozó hatóság nem találja megalapozottnak a feljelentést. Mód van a büntetőeljárásban is polgári jogi igényt érvényesíteni, illetve külön indíthat csak munkaügyi pert (hiszen az alkalmazott vette el apénzt, így nem polgári peres eljárás, munkaviszonyban történt a károkozás)a volt munkavállaló ellen. A munkavállalónak kártérítési felelőssége áll fenn és mivel pénzt kezelt teljes felelősséggel tartozik: Mt.,169. § (1) A munkavállaló vétkességére tekintet nélkül a teljes kárt köteles megtéríteni a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dolgokban bekövetkezett hiány esetén, amelyeket állandóan őrizetben tart, kizárólagosan használ vagy kezel. (3) A munkavállalót teljes anyagi felelősség csak akkor terheli, ha a dolgot (szerszám, termék, áru, anyag stb.) jegyzék vagy elismervény alapján vette át. A pénztárost, a pénzkezelőt vagy értékkezelőt e nélkül is terheli a felelősség az általa kezelt pénz, értékpapír és egyéb értéktárgy tekintetében. A munkaügyi perben is az a szabály érvényesül, hogy Önnek kell bizonyítani a károkozás megtörténtét és a kár összegét. A munkajog ismeri a versenytilalmi klauzulát, vagyis azt, hogy a munkáltató és a munkavállaló köthet megállapodást, hogy a munkavállaló a jogviszony megszűnése után nem indít hasonló üzleti vállalkkozást Ezért a munkavállalnak ellenérték jár, csak ekkor érvényes. Amennyiben volt ilyen megállapodás és ennek ellenére nyitott üzletet kártérítést kövtelhet. Ebben az esetben a bizonyítás egyszerű, hiszen csak azt kell igazolnia, hogy az üzlet megnyitott. Ilyen megállapodás hiányában vizsont a munkavállaló szabadon nyithat bárhol hasonló vállalkozást, azonban az üzleti titkokat ekkor sem használhatja fel, azokat megállapodás nélkül is köteles megőrizni. A volt munkavállalója ellen tehát büntető eljárást kezdeményehet egyrészt, amelyben a kártérítést is követelhet, másrészt munkaügyi pert indíthat. Mind a két esetben a bizonyítási teher Önt terheli.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer