Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Korbel Sándor 2008-11-22 23:02 [4596]
Tisztelt onlinejogász! Szeretném az ön segítségét kérni a következő ügyben: Néhai nagyapám édesapám elmondása szerint 2 ingatlannal rendelkezett: egy Budakalászi kertes házzal illetve egy Ferencvárosi lakással. Nagyapám második felesége édesapám iránt ellenérzéseket táplált és egy ízben kijelenetett olyasmit, hogy ne is számítson bármi örökségre. Nagyapám haláláról akárcsak később a feleségééről nem szereztünk tudomást, és a ma élő szomszédok többségének egybehangzó állítása volt, hogy nem is tudtak arról, hogy a nagyapámnak gyermekei lettek volna, noha volt fia is és lánya is. (ez okból a temetésen sem volt jelen egyik sem) Az ingatlanok azóta már más használatában s tulajdonában vannak, és a helyzetet nehezíti, hogy a Budakalászi ingatlan pontos címét nem ismerem. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben milyen lehetőségem van ezen ingatlanok nagyapám halála kori tulajdonjogának megvizsgálására, és amennyiben volt az ingón felül ingatlan hagyaték milyen módon tud részemre az állam kártalanítást nyújtani? (Az ingóságok esetében az akkori Ferencvárosi Tanács nagyapám feleségének testvéreit szólította fel az elszállításra- amely lépés szintén azt támasztja alá, hogy a hivatal előtt apám s nővére léte nem volt ismeretes) Segítségüket köszönöm!

Tisztelt Kérdező! Javaslom, hogy keresse fel a nagyapa utolsó belföldi lakóhelye szerinti közjegyzőt, aki a hagyatéki eljárást lefolytatta. Ő részletes felvilágosítást tud majd adni, hogy milyen vagyontárgyak tartoztak a hagyatéki vagyonba, valamint így kiderül az is, hogy a nevezett ingatlanok az örökhagyó tulajdonában voltak e a halálakor. (Egyébiránt az illetékes földhivatal ez utóbbiról ugyancsak részletes tájékoztatást tud adni.) Amennyiben az örökhagyó halála óta egy év még nem telt el a közjegyző előtt szóban vagy írásban kérelmet terjeszthet elő a hagyatéki eljárást érdemben befejező jogerős határozat ellen az eljárás megismétlése iránt. A határidő eltelte után igényét a bíróság előtt érvényesítheti, az öröklés ugyanis a magyar jogban ipso iure következik be, s ezért az örökös a hagyaték megnyíltával minden további jog­cselekmény nélkül tulajdonossá válik. Az örökös ezt a tulajdoni igényét perben érvényesítheti. Mivel a hagyatékátadó végzés nem konstitutív hatályú, hanem csak közhitelű tanúsítvány, amelynek anyagi jogereje nincsen, az örökös tulajdonosi igényének perbeli érvényesítésére az esetleges hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után is mód van. Az ilyen hagyatéki per megindításának határideje sincs: a per bármikor megindítható, s annak sikerét csak a ha­gyatéki vagyontárgyat birtokló személy - elbirtoklás útján történő - tulaj­donszerzése teszi eleve kilátástalanná. Az öröklési (tulajdoni) igény peres úton való érvényesítésének nem előfeltétele az, hogy az örökös e minőségét hagyatéki eljárásban már megállapították.

tisztelettel:
Dr. Mohay Ákos
mohayakos@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer