Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Dr. Csákiné Dömösi Mária 2009-03-02 00:27 [4881]
Tisztelt Szakértő ! A korábbi levelem azonosító száma 4814. Újabb kérdésekre szeretnék választ kapni Öntől, melyek a következők: 1. A felmentési időm 8 hónap, ebből 4 hónapot ledolgozom, szeretném tudni, hogy a ledolgozott 4 hónapra csak az átlagkereset jár, vagy munkabér is? 2. Az átlagkereset kiszámításánál az elmúlt négy negyedévet veszik figyelembe vagy az elmúlt év átlagkeresetét? 3. Az átlagkereset kiszámításánál a már kifizetett 40 éves jubileumi pénzemet beleszámítják-e? Budapest, 2009.02.25 Köszönettel: Dr. Csákiné Dömösi Mária

Kedves Kérdező ! Munkáltatói felmondás esetén a felmentési idő felére a munkavállalót a munkavégzés alól mentesíteni kell, erre az időszakra átlagkereset jár. Azért jár átlagkereset, mert nem dolgozik ténylegesen, így nem jár a személyi alapbér, a kettő együtt nem járhat, vagy átlagkereset, vagy személyi alapbér. Az Mt. 152. §-a az átlagszámítás módjára a következő szabályokat tartalmazza: (1) Ha a munkavállalónak átlagkeresetet kell fizetni, részére az átlagszámítás alapjául szolgáló időszakra (a továbbiakban: irányadó időszak) kifizetett munkabér időarányosan számított átlaga jár. (2) Az (1) bekezdés szerinti átlagszámításnál a munkabér esedékességétől eltérő időben kifizetett munkabért az esedékes bérfizetési napon teljesített kifizetésnek kell tekinteni. (4) Az átlagkereset-számítás alapjául az utolsó négy naptári negyedévre kifizetett munkabérek szolgálnak. (5) Ha a munkavállaló munkaviszonya a négy naptári negyedévnél rövidebb, az átlagkeresete számításakor a nála számításba vehető naptári negyedév(ek), negyedév hiányában az utolsó naptári hónap(ok)ra kifizetett munkabért kell figyelembe venni. (10) Ha munkaviszonyra vonatkozó szabály fizetési kötelezettség megállapításánál havi átlagkereset alkalmazását írja elő, akkor egy havi átlagkereseten a munkavállaló egy napi átlagkeresetének a huszonkétszerese értendő. Munkaidőkeret alkalmazása esetén a havi átlagkereset kiszámításánál a (8) bekezdésben foglaltak szerint meghatározott egy órára járó átlagkereset összege szorzandó 174-gyel, részmunkaidő, rövidebb teljes munkaidő, illetve készenléti jellegű munkakörben a napi nyolc vagy heti negyven órát meghaladó mértékű esetén, ennek időarányos részével. Órabér esetén az egynapi átlagkereset az egy órára megállapított átlagkereset és a munkaidő mértékének a szorzata. Az átlagkereset számításánál az irányadó időszak tehát a felmentés napját megelőző négy naptári negyedév. Az 1998.évi 399. számú Bírósági Határozat értelmében a jubileumi jutalom nem vehető figyelembe: A közalkalmazotti jogviszonyban állókat meghatározott feltételek esetén megillető jubileumi jutalom a munka díjazásának sajátos formája. Az átlagilletmény kiszámításánál ennek ellenére nem vehető figyelembe, mert az átlagszámítási időszakra, nem pedig az időszak alatt fizetett díjazásokat kell figyelembe venni [1992. évi XXXIII. tv. 78. §, 1992. évi XXII. törvény 152. § (1) bek.].

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer