Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Tamara 2009-07-13 17:06 [5023]
Tisztelt online jogász ! Kérdésem a következő. Édesanyámmal ketten vagyunk tulajdonosok egy kft-ben, valamint egy zrt-ben. / az utóbbi egy pénzügyi vállalkozás PSZÁF engedéllyel. / Azt szeretnénk ,hogy bármelyikünk halála esetén más személy ne kerülhessen be a társaságokba. Végrendelkezés esetén erre is vonatkozik -e a kötelesrész kiadása ? Vagy esetleg létezik más megoldás is ?

Tisztelt Kérdező! Megvan a jogi lehetőség az öröklés kizárására, ez azonban cégformafüggő. A Gazdasági Társaságokról (GT) szóló törvény eltérően szabályozza az öröklés kérdését a kft és a zrt esetében. A kft-nél a tag halálával - főszabályként - az üzletrész átszáll az örökösre. A társasági szerződésben azonban rendelkezni lehet az átszállás kizárásáról, ebben az esetben rendelkezni kell az üzletrésznek a tagok vagy a társaság által történő megváltásáról is, tehát az örököst kárpótolni kell. Részvénytársaság esetében ez a lehetőség nem áll fenn, ebben az esetben a Ptk öröklésre vonatkozó általános szabályait lehet alkalmazni. "A végintézkedési szabadság részeként az örökhagyó a törvényes örökösét (vagy aki azzá válhat) kizárhatja az öröklésből. A törvényes öröklésből való kizárás lehet maga a végintézkedés vagy egy végintézkedés része. A kizárás történhet hallgatólagosan is, más személy örökössé nevezésével (mellőzés). Az örököst bármilyen okból ki lehet zárni, a kizárást indokolni sem kell, a kötelesrészre jogosult örököst azonban csak a kötelesrészt meghaladó törvényes öröklésből lehet kizárni (a kötelesrésztől a jogosultat csak kitagadással lehet megfosztani. A kitagadás viszont csak akkor érvényes, ha annak okát a végintézkedés kifejezetten megjelöli, és az ok a valóságban is fennáll. A kitagadási okokat a törvény taxatíve felsorolja. Kitagadásnak akkor van helye, ha a kötelesrészre jogosult: 1.. az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne; 2.. az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt (bűntettet vagy akár csak súlyos vétséget) követett el; 3.. az örökhagyó egyenes ági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el; 4.. az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette (pl. szülő a gyermek iránt, gyermek a szülő iránt stb.); 5.. erkölcstelen életmódot folytat (pl. züllött, garázda, bűnöző); 6.. jogerősen ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték (bárki ellen irányuló, bármilyen bűncselekmény miatt); 7.. az eddig felsorolt okokon kívül az örökhagyó a házastársát kitagadhatja házastársi kötelességet durván sértő magatartása miatt is (a közfelfogás alapján ilyen ok lehet a bajba került házastárs támogatásának elmulasztása, a nemi hűség durva megsértése stb.)."

tisztelettel:
Dr. Mohay Ákos



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer